Antykariera i Sekret, czyli wymarzone życie

Gdy wchodzi się na ścieżkę duchową i korzysta się z metod rozwoju duchowego, prędzej czy później człowiek zaczyna odczuwać niedopasowanie do rzeczywistości, szczególnie zawodowej. Rozmawiam ze znajomymi ze świata ezo 🙂 i zaczynam mieć wrażenie, że stanowi to nieodłączny etap/ element towarzyszący ścieżce duchowej. Obserwowałam różne scenariusze u znajomych- rzucanie pracy, gdy nie ma się nic w zamian, wstępowanie do szkół/ zakonów/ ośrodków duchowych lub zmiany formy zarobkowania na taką, która wiąże się ze wspieraniem innych na ich ścieżkach duchowych. Decyzje te kończyły się różnie.

Jak to jest u Ciebie? Praca wspiera Twój rozwój duchowy? Przeszkadza Ci w nim? A może nie ma z nim związku? U mnie zmieniało się to w czasie… Temat na pewno jest żywy dla wielu osób…

Ostatnio przyszły do mnie dwie książki, które doradzają, jak kształtować swoją drogę zarobkowania, swoje życie, swoje osobiste szczęście w każdej sferze, także finansowej/ zawodowej.

 • Antykariera – Rick Jarow
 • Sekret – Rhonda Byrne

O ile Antykariera ma dobrą sławę w kręgach ezoterycznie zakręconych ludzi, o tyle Sekret  to taki trochę ezo-pop, który uzyskał dużo większą popularność w różnych kręgach. Powstał nawet film na jej podstawie w 2006 roku (opis filmu na Filmweb). Niełatwo przez niego przebrnąć ze względu na styl amerykańskiego poradnika, ale być może dla niektórych będzie on ciekawym wprowadzeniem w temat kształtowania swojej rzeczywistości.

W tym wpisie postaram się porównać obie książki i podzielić się esencją fragmentu autoterapii opisanej w Antykarierze.

PORÓWNANIE OBU KSIĄŻEK

Obie książki przedstawiają podobne tematy. Wspólne idee Antykariery Sekretu to twierdzenia:

 • Wszystko jest połączone
 • Istnieje prawo przyciągania (wibracje naszych emocji i myśli przyciągają tej samej wibracji wydarzenia, osoby, przedmioty, okoliczności)
 • Człowiek może urzeczywistniać swoje marzenia poprzez fantazjowanie na temat swoich marzeń

Co różni obie książki? Wiele. Niestety wszystkie różnice są na korzyść Antykariery.

 1. Złożoność. 

Antykariera skupia się nie tylko na idei przyciągania i uzyskania synchronizacji wnętrza z zewnętrzem, ale także przedstawia gruntowną procedurę (pracę na czakrach od najniższej do najwyższej), jak pracować ze sobą na głębszych poziomach (historie rodzinne, medytacje, ćwiczenia z pisaniem…). Przedstawia hipotezę, iż głęboka ukierunkowana praca ze sobą i transformacja własnej osobowości pozwala na odkrycie swojej ścieżki zawodowej. Tymczasem Sekret wydaje się bardziej powierzchowny i monotematyczny. Przedstawia szczegółowo tylko prawo przyciągania (czasami ma się wrażenie, że czyta się ciągle to samo zdanie, ale napisane innymi słowami) i przedstawia bardzo ogólne porady, jak stosować je w praktyce.  Porady Sekretu są prostsze i nie wymagają od czytelnika uzyskiwania wglądu w siebie. Sprowadzają się do prostych zasad:

 • Myśl pozytywnie i czuj się pozytywnie. Zmieniając nastawienie, przyciągasz do siebie podobne.
 • O rzeczach i stanach, których pragniesz dla siebie w przyszłości, myśl tak, jakby już się wydarzyły. Czas jest nieliniowy, to co będzie, już jest teraz, w potencjale obecnej chwili.
 • Myśli i emocje mają określone wibracje i ich magnetyka przesyłana jest w świat. Na zasadzie sprzężenia zwrotnego wracają do Ciebie zmaterializowane z OPÓŹNIENIEM.
 • Poproś o to, czego chcesz (najlepiej w czasie teraźniejszym na kartce), uwierz i otrzymuj.
 • Kontroluj swoje nastawienie i myśli.
 • Nie przejmuj się mimowolnymi negatywnymi myślami, pozytywne są dużo silniejsze. Człowiek ma około 60 000 myśli dziennie, trudno je wszystkie kontrolować.
 • Prawo przyciągania działa niezależnie od tego, czy w nie wierzysz, czy nie.
 • Gdy myślisz o czymś, przyciągasz to, niezależnie od tego, czy myślisz o tym w kategoriach „chcę tego” czy „obawiam się/ nie chcę tego”
 • Od ciebie zależy, CO przyciągasz, a Wszechświat znajdzie najszybszą i najlepszą drogę JAK to do ciebie przyjdzie
 • Najwyższe częstotliwości budujące obfitość w twoim życiu to WDZIĘCZNOŚĆ ZA TO, CO MASZ TERAZ, MIŁOŚĆ DO SIEBIE I ŚWIATA.

Po przeczytaniu obu książek, mam wrażenie, że Sekret WSPIERA i dopowiada zakres pracy ze sobą opisanej w pierwszym, góra dwóch pierwszych etapach autoterapii prezentowanej w Antykarierze. Te dwa rozdziały to:

 • Pierwsza czakra: dostatek jako podstawa mocy
 • Druga czakra: po nici pasji.

Przykład bardziej szczegółowego podejścia Antykariery opiszę poniżej.

2. Czy to, czego chcę, jest tym, co jest mi pisane i czego FAKTYCZNIE potrzebuje moja dusza?

Antykariera zwraca uwagę na ISTOTNY NIUANS LUDZKIEJ MOTYWACJI. Przy braku wewnętrznej integracji, człowiek może mieć w sobie przeciwstawne dążenia i podświadomość może sabotować to, co chce świadomy umysł. Sekret mówi „pomyśl o czymś i to się spełni”, zapominając o tym mechanizmie autosabotowania i twierdzi, że niezależnie od okoliczności, koncentrując się na czymś, przyciągniemy wszystko, czego zapragniemy. Antykariera radzi – najpierw poukładaj siebie od stóp do głów (dosłownie), aby dotrzeć do tego, czego chcesz i aby wiedzieć, o co prosić świat i co świat dla nas przygotował.

Do powyższego akapitu można podejść od drugiej strony – świata. Posługując się pojęciem PRZEZNACZENIA, można się zastanowić, czy to, czego chcemy, chce nasza dusza czy nadmuchane ego? Czy to, czego chcemy jest dla nas dobre? Czy jest zgodne z jakimś „Wyższym planem”, jeśli w taki wierzymy? Jest to delikatna linia pomiędzy: „JA CHCĘ” a „ŚWIAT MA DLA MNIE PLAN”. Istotą jest SYNCHRONIZACJA, a nie besrefleksyjne zisczanie każdego marzenia.

Ten ciekawy niuans przyjemnie ilustruje filmik na youtube pt.: „Dlaczego Sekret nie działa”:

KTÓRĄ Z KSIĄŻEK PRZECZYTAĆ?

Jeśli nie mieliście okazji, polecam obie książki, czytane jednocześnie lub jedną po drugiej. Antykariera jest szczegółowa, dokładna i może wprowadzić nas w proces pracy ze sobą na wielu płaszczyznach. Pozwala gruntowanie przemyśleć, poczuć i zrozumieć odnajdywanie SWOJEJ DROGI i synchronizacji z NURTEM ŻYCIA, WIELKĄ MOCĄ, … Sekret natomiast zaraża wiarą w indywidualną moc, sprawczość i może być wspierający przy wchodzeniu do „rzeki, z którą zaczyna się płynąć z prądem, a nie pod prąd”.

ANTYKARIERA – SZCZEGÓŁOWE NOTATKI

Rick Jarow to ciekawy gość! Polecam przeczytać jego skróconą biografię na początku książki. Gdy sam zaczynał pracę z ludźmi, przyciągał do siebie klientów, którzy mieli problem z opieraniem się na autorytecie, guru i grupach duchowych/ sektach. Potem zaczął pracować z grupami osób poszukujących swojego wymarzonego zawodu, niezadowolonych ze swoich etatów. Zarówno jemu w pewnym momencie życia jak i ludziom, których spotykał na swojej drodze, towarzyszyła myśl wyrażona przez Thoreau:

SPOŁECZEŃSTWO, DLA KTÓREGO ZOSTAŁEM STWORZONY, NIE ISTNIEJE.

Musicie przyznać, że coś w tym jest. Gdy człowiek zaczyna iść w górę po drabinie świadomości, rzeczywistość zaczyna mierzić.

Praca, polityka, ekonomia wydają się być z tyłu, w etycznych powijakach. A biorąc pod uwagę teorię Wielkiej Historii*, powinniśmy się nastawić na to, że do Złotego Wieku Ludzkości jeszcze trochę nam pozostało.

Przeklęte etaty… Ale to nie tylko o to chodzi. W Antykarierze znajdziemy wyliczone przekleństwa człowieka pracującego:

 • ideę Powołania do bycia kimś
 • wewnętrzny przymus, że należy wiedzieć, kim się chce zostać/być
 • ideę predestynacji protestanckiej (ludzie dzielą się na tych stworzonych do wiecznego życia i tych stworzonych do wiecznej śmierci)
 • ETOS MISJI (idealna praca to ta, która zbawia świat i innych ludzi, w której misja jest ważniejsza niż spełniający ją człowiek
 • poszukiwanie czyjejś aprobaty (przykład młodej matki, która czuła presję powrotu do pracy, bo przecież kobieta niepracująca jest gorsza od pracujących matek)
 • kapitalistyczny heroizm wydajności i priorytet zysku, który uśmierzany jest, i zarazem napędzany konsumpcją i nałogami.

KARIERA w negatywnej formie to taka, która odbiera człowiekowi przyrodzone mu prawa do:

 • entuzjazmu
 • zabawy
 • zdolności do odczuwania zabawy
 • utrzymania i wzrostu osobistej energii
 • zaangażowania
 • autentycznej obecności w pełni i uważnego bycia w tu i teraz (bez autopilota i rutyny)

Czy  rzeczywiście trzeba przegrać świat, żeby wygrać duszę? Sukces w miejscu pracy może stanowić część naszej duchowej podróży, ale nie może jej zastąpić.

Przed każdym człowiekiem stoją 3 wyzwania:

 • odkryć to, co się kocha
 • mieć z tego środki do życia, spełniające RZECZYWISTE potrzeby
 • robić to z odwagą

Czasem człowiek wpada w pułapki, krocząc drogą ofiary, czyli żyjąc zdaniem „moja kariera jest problemem i muszę znaleźć rozwiązanie”) – TO CIEKAWE, że Jarow nie poleca krytykowania obecnej pracy.

Jarow wymienia też typowe błędy zawodowe. Może się zdarzyć, że zdarzą nam się pomyłki:

 • wspinanie się po drabinie opartej o złą ścianę (kariera w korporacjach)
 • odcięcie od realiów i rynku w pracy jako akademicki intelektualista niezadowolony ze swojej pracy
 • życie wizją (a wizje ze swej natury są zależne od emocji i nie gwarantują prawdziwości)
 • oparcie swojego życia o wizję życia wyznawaną przez grupę, do której się należy (także tej duchowej)
 • życie wizją zaczerpniętą od autorytetu, zamiast swoją wewnętrzną spójnością opartą o własny autorytet

Praca wielu z nas opiera się niestety na lęku o  przetrwanie, podnoszeniu własnej wartości w oparciu o prestiż stanowiska, walce o przetrwanie, pozostawaniu przy „pierwszym lepszym” lub „mniejszym złu”.

 

JAK ŻYĆ?

Trust, Ask, Listen, Live (TALL), po polsku 4Z: ZAUFANIE, ZAPYTANIE, ZASŁUCHANIE, ZASTOSOWANIE.

 1. ZAUFANIE – uwierzyć w życie, w nieustanny proces, wspierając się snem, fantazją, przeczuciem, intuicją, impulsami, tym co poza racjonalnością. Należy pracować z tym, co POKAZUJE SIĘ W TWOIM doświadczeniu (np. w medytacji czy samouzdrawianiu, a nie tym, co według innych ludzi powinno Ci się pokazać). Jeśli w medytacji pokazuje Ci się piwo i żeberka, nie biczuj się się, że nie są to anioły albo lewitujący Budda.
 2. ZAPYTANIE – trzymać się blisko Ziemi i znaków, jakie ona daje. Uczenie się poprzez niespójności, wewnętrzne konflikty, dociekanie tego, co niezrozumiałe, dyskomfortowe, fałszywe w nas i w otoczeniu. I tutaj na przykład można w świętych dla siebie miejscach albo przeprowadzanych rytuałach PYTAĆ ŚWIATA: CO DOMAGA SIĘ ZROBIENIA PRZEZE MNIE W ŻYCIU? O to samo pytać można w rozmowach z bliskimi osobami, pytać siebie. Najważniejsze, żeby mieć taką intencję i wyrazić tę myśl słowami.
 3. ZASŁUCHANIE – mieć uszy i oczy szeroko otwarte, żeby nie pominąć okazji.
 4. ZASTOSOWANIE – żyć i działać, podążać za znakami, bo tylko w działaniu wyłonią się kolejne warstwy nieświadomości.

Żaden test przydatności zawodowej, żadna praca z procesem, żadna technika wizualizacji nie powie nam na pewno, co powinniśmy robić w życiu. Mamy jednak ciągły proces ufania, zapytywania, słuchania i życia.

Prace mogą się zmieniać, nasze marzenia i wizje kariery również. Chodzi o to, żeby podążać za swoim sercem, intuicją, swoim JA.

AUTOTERAPIA RICKA JAROWA

Rick Jarow szukał długo odpowiedzi na to, jak wspierać ludzi w ich poszukiwaniach. Ostatecznie stworzył praktyczny i, jak twierdzi, skuteczny dla wielu osób program szkoleniowy, który realizował w cotygodniowych spotkaniach w Laboratorium urzeczywistniania wizji.

Tytułowa „antykariera” polega na budowaniu życia tak, żeby wspierać innych i etycznie korzystać ze wsparcia, które oferuje Ziemia. Jarow pisze, że nie chodzi o znalezienie pracy marzeń, ale o drogę zawodową, która wspiera nasze życie zgodne z naszymi wartościami.

Antykarierze Jarow przedstawia zestaw kroków, które należy pokonać, żeby zwiększyć szansę na odnalezienie pracy życia. Opiera się ona na pracy z czakrami**. Mam tu na myśli 7 głównych czakr (podziałów w literaturze jest wiele, ten jest najbardziej klasyczny):

 • Czakra podstawy (podstawa kręgosłupa – instynkt, przetrwanie, bezpieczeństwo, połączenie z Ziemią)
 • Czakra sakralna (3 cm pod pępkiem – emocje, twórczość, seksualność, kreacja, spotkanie z cieniem i odkrycie wszystkim dróg, którymi się nie poszło)
 • Czakra słoneczna (nieco powyżej pępka – wola, rozsądzanie, podążanie za decyzjami, które zagwarantują szczęśliwe życie, czyli nadrzędny cel nad szczęśliwą pracą; moc, kontrola, ambicja, kariera)
 • Czakra serca (na wysokości płuc – miłość, współczucie, uzdrawianie)
 • Czakra gardła (pod grdyką – mowa, samoekspresja)
 • Czakra Trzeciego oka (między brwiami – intuicja, percepcja pozazmysłowa)
 • Czakra korony (myślenie systemowe, łączność z wyższą jaźnią i boskością)

Każda czakra może blokować nas na swój sposób i kryje określony potencjał. Każdy rozdział opisuje pracę z czakrami i tematami wokół niej. Odnajdziemy tam medytacje, ćwiczenia, techniki i refleksje, które pozwalają na zagłębianie się w siebie. Czytanie książki zajmuje trochę czasu, ponieważ jest gęsta od refleksji i inspiracji. Myślę, że wielu czytelników zatrzymuje się nad nią wielokrotnie, bo jest o czym myśleć!

Dla przykładu wpisuję poniżej notatki z pierwszej czakry.

PIERWSZA CZAKRA

Po pierwsze chodzi o to, żeby wyjść z roli ofiary i przestać chcieć zostać kimś lub czymś więcej niż się jest obecnie. Oczywiście, naturą człowieka jest chcieć zawsze czegoś więcej w nienasyceniu. Ale może warto po prostu ZAAKCEPTOWAĆ TO, CO JEST? Zaakceptować zamiast tkwić w stanie niedowartościowania? Skoro chcemy być kimś innym, mieć inną pracę, mieć coś innego/ lepszego w naszym mniemaniu, to znaczy, że TERAZ jest stan wybrakowany lub my jesteśmy wybrakowani. Żeby to poczuć – warto zapytać siebie, czy do danego działania zmusza nas jakaś potrzeba.

OSOBA PEŁNA NIE BIERZE NA ZAPAS, NIE POTRZEBUJE WIĘCEJ, NIŻ MA W DANYM MOMENCIE.

Brzmi prosto, ale jak to zrobić w praktyce? Może na początku, jak poleca Rick Jarow, rozłóżmy to na czynniki pierwsze.

Zadaj sobie pytanie, czy akceptujesz:

 • swoje pochodzenie
 • osobistą historię
 • swoje niepowodzenia
 • swoje słabości
 • swoje wady
 • swoje nadzieje, marzenia
 • swoje pragnienia
 • wszystko to, czego się wstydzisz przed innymi
 • wszystko to, czego się wstydzisz przed sobą?

Gdy pojawia się samoakceptacja, pojawia się też WDZIĘCZNOŚĆ. Wdzięczność rodzi obfitość.

niedowartościowanie => samoakceptacja => wdzięczność => obfitość

Zerknij na tę formułę:

NIKT INNY NIE MA TEGO, CO TY I NIE URODZIŁ SIĘ W OKOLICZNOŚCIACH TAKICH JAK TWOJE, NIKT NIE MOŻE DAĆ ŚWIATU TEGO SAMEGO, CO TY. UZNAJ TWOJE PRZEZNACZENIE ZA WAŻNE. POCZUJ, ŻE SAMO ŻYCIE CIĘ KOCHA.

Tak, tylko Twoje cechy spotęgują Twoją moc.

Jarow przytacza ładny fragment z Waita Whitmana z Pieśni o samym sobie

Siebie się uczę i siebie wysławiam

i cokolwiek przyjmę, wy przyjmiecie także,

Albowiem każdy mój atom jest waszym atomem

Gdy pojawia się akceptacja tego, co jest w nas i w naszym życiu, naturalnie pojawia się ekspansja i kolejne okazje. Gdy czujemy opór, niechęć, znużenie jakimkolwiek elementem naszej rzeczywistości (także pracy), trudno wejść w nurt życia. Załóżmy, że pracujesz w biurze i traktujesz to jak gehennę. Spróbuj wyjść z tego nastawienia, pisze Jarow, nie oddzielaj PRACY od DUCHOWOŚCI, nie wyłączaj jej z pola praktyki.

POTRAKTUJ SWOJE MIEJSCE PRACY JAK ŚWIĄTYNIĘ, LUDZI WOKÓŁ jak istoty, które obdarzysz szacunkiem i od których możesz się uczyć, uszanuj okoliczności, w których jesteś. Takie są dla Ciebie na ten moment najlepsze. Nie oznacza to, żeby naginać się do złej pracy, oznacza wyjście z miejsca TU I TERAZ z miłością i akceptacją po to, by pojawiły się KOLEJNE OKOLICZNOŚCI.

Podobnie ujmuje to Sekret. Gdy wstajesz rano lewą nogą i masz serię niefortunnych zdarzeń, staraj się je polubić, zmienić nastawienie, a seria szybko się zatrzyma.

W tym rozdziale dodatkowo znajdziecie ćwiczenia i wskazówki, jak pracować z tą czakrą:

 • ćwiczenie: wypisz rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a w swoim życiu i te, które Cię odżywiają dobrą energią
 • tekst medytacji obfitości (nagrałam ją sobie na dyktafon w telefonie, zawiera intencję łączenia się z nurtem życia, gdy się to zatraci). Zainteresowanym polecam zajrzeć do książki.

Powodzenia!

Dla ciekawych tematu – słyszałam,  że popularne są także pozycje:

 • Rób to, co kochasz, a pieniądze przyjdą same – Marcia Sinetar
 • What color is your parachute – Richard Bolles
 • w reportażu motyw sprzeciwu wobec zastanego porządku w myśl potrzeby wolności można odnaleźć na przykład w Into the Wild Jona Krakauera

O twórczym kształtowaniu codzienności, sprawczej roli myśli i wizualizacji i zmianie nawyków przeczytacie tutaj:

 • The Pruning Shears of Revision – Neville Godard (wieczorny przegląd dnia)
 • The Miracle Morning – Hal Elrod
 • Siła nawyku  – Charles Duhigg

Moja ocena książki Sekret: 3 punkty na 5 możliwych

Moja ocena książki Antykariera: 4,5 punkta na 5 możliwych

Ola Mazaraki

_________________________________________

Przypisy:

*Wielka Historia – Spotykana w literaturze i filmografii ezoterycznej/ New Age hipoteza o dłuższej niż zakładana w akademickiej historii, która liczy przepływ czasu w eonach. Zakłada ona, że człowiek pojawił się na ziemi znacznie wcześniej i posiadał kilkanaście tysięcy lat temu wyższy poziom świadomości. Jak liczy eony? Oś Ziemi wyznacza swoimi końcami tory kształtu kół na południe i na północ od biegunów. Jeden obrót takiego koła to 26000 lat = jeden eon. W danym eonie następuje cykl Złotego Wieku i ciemnego wieku. Zgodnie z tą teorią, obecnie w 2012 minęliśmy kulminacyjny punkt i idziemy wreszcie w górę po krzywej świadomości w stronę kolejnego Złotego Wieku.

**Ćakra, czakra, czakram (skr. ćakra „koło”, „okrąg”) – według wierzeń religii dharmicznych oraz ezoteryków, ośrodek energetyczny w ciele, czyli miejsce, gdzie krzyżuje się wiele kanałów energetycznych (nadi) i gromadzi się energia prana. Ośrodek ten odbiera, magazynuje i promieniuje energię o wibracji właściwej dla swojej funkcji (zob. ćakry główne), która konieczna jest do życia istot (w szczególności ludzi). Rozwijanie ćakr prowadzi do rozwoju wewnętrznego i duchowego wyzwolenia.

Istnienie ćakr i kanałów energetycznych stanowi składnik wierzeń głównie hinduizmu i buddyzmu tantrycznego. Joga, bioenergoterapia, reiki i wiele technik rozwoju wewnętrznego, bazuje na wiedzy o ćakrach. Jako że wiedza o ćakrach jest wiedzą ezoteryczną, traktowana jest przez naukowców jako pseudonauka. (Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C4%86akra)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *